Residentuur

Nefroloog on eriarst, kes tegeleb neeru- ja kuseteede haiguste diagnoosimise ja raviga. Nerfroloog keskendub oma töös peamiselt neeru parenhüümi haigustele, kuseteede obstruktiivsed patoloogiad (nt neerukivitõbi, prostata hüperplaasia) ja kirurgilist sekkumist vajavad haigused (sh. kasvajad) kuuluvad uroloogide eriala pädevusse.

Nefroloogiakeskused

Eestis on kolm nefroloogiakeskust – Tartu Ülikooli Kliinikumis, Lääne-Tallinna Keskhaiglas ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas. Kokku töötab hetkel 22 nefroloogi. Lisaks täiskasvanute nefroloogidele töötab Eestis ka kolm lastenefroloogi – kaks Tartu Ülikooli Kliinikumis ja üks Tallinna Lastehaiglas.

Väikese eriala eeliseks on tihe omavaheline koostöö –  keskuste üleselt korraldatakse nii keeruliste haigusjuhtude arutelusid, neerubioptaatide vaatamisi kui ka neerusiirdamise konsiiliume. Kolleege tundes on lihtne patsientide konsulteerimine ja suunamine keskuste vahel.  

Laia profiiliga kitsa eriala spetsialist

Nefroloogi töös on ühelt poolt  vajalikud laialdased teadmised sisehaigustest, teisalt aga väga kitsad erialaspetsiifilised oskused. Paljud nefroloogi poolt jälgitavad primaarsed neeruhaigused on harvaesinevad ja nende diagnoosimine võib-olla tõeline diferentsiaaldiagnostiline väljakutse! Peamiste diagnoosidena tulevad ette erinevad glomerulonefriidid, tuubulonterstitsiaalsed patoloogiad, tsüstilised neeruhaigused. Lisaks tuleb tihti diagnoosida neere haaravaid süsteemseid haigusi  (süsteemne erütematoosluupus, vaskuliidid, süsteemne skleroos), hematoloogilisi patoloogiaid (müeloomtõbi, MGRS), infektsioone. Geneetiliste uuringute arenguga koos on sagenenud ka pärilike harvikhaiguste diagnoosimine.

Laiemalt levinud patoloogiatest jälgime raske sekundaarse kroonilise neeruhaigusega diabeedi- ja hüpertooniatõvega patsiente. Teostame uuringuid renaalse hüpertensiooni kahtlusel.

Neeruasendusravi

Nefroloogi spetsiifiliste oskuste hulka kuulub neeruasendusravi (hemodialüüs,  peritoneaaldialüüs, neerusiirik) saavate patsientide jälgimine. Kokku on neeruasendusravil Eestis veidi üle 1000 patsiendi, kellest ca 60% on töötava neerusiirikuga,  veidi alla 40% hemodialüüsravil. Peritoneaaldialüüsi patsiente on 50 ringis.

Hemodialüüsravi teostatakse kõigis neerukeskustes, lisaks on keskuste arstide poolt koordineeritavad dialüüsikabinetid kõigis Eesti maakondades. Kord kuus visiteerib konsulteeriv keskuse arst maakonna hemodialüüsikabinetti. Enamasti toimub siis kohaliku haigla juures ka ambulatoorne vastuvõtt kohalikele patsientidele.

Peritoneaaldislüüsi õpetamine ja ravi koordineerimine toimub kõigis neerukeskustes.

Neerusiirdamist teostatakse vaid Tartu Ülikooli Kliinikumi transplantoloogide poolt, kuid siirdamise eelselt- ja järgselt on patsiendid nefroloogi jälgimisel oma nefroloogiakeskuses.

Multidistsiplinaarne ravi

Nefroloogi juurde võivad sattuda patsiendid erinevas vanuses  – lapseeast vanurini.  Paljud haiged on jälgimisel pikalt, lausa eluaegselt, seega on aega oma patsiente tundma õppida ja seeläbi tagada parem koostöö. Käsitleme oma patsienti kui tervikut ja lahendame vajadusel heade kolleegide kaasabiga ka nefroloogi spetsiifikast kaugemale jäävaid muresid. Hea koostöö on kujunenud seetõttu kardioloogide, endokrinoloogide, reumatoloogide, infektsionistide, üld-ja vaskulaarkirurgide, uroloogide, transplantoloogide, neerupatoloogide ja koesobivuslabori spetsialistidega. Osakonna multidistsiplinaarsesse tiimi oleme kaasanud lisaks nefroloogia arstidele-õdedele ka füsioterapeudi, kogemusnõustaja ning toitumisele ning dialüüsialasele nõustamisele spetsialiseerunud õe.

Töö iseloom

Töö on vaheldusrikas, kuna ravime nii kroonilisi stabiilses seisundis kui ka ägeda neerupuudulikkusega intensiivravi vajavaid patsiente. Saab teha nii ambulatoorset kui ka statsionaarset tööd, visiteerida dialüüsihaigeid ning teha erialast valvetööd ja konsultatsioone teistes osakondades. Rakendada saab praktilisi oskusi nii ultrahelidiagnostikas (nt dialüüsi fistuli jälgimine, neerude UH) kui ka tsentraalveenikateetri paigaldamisel erakorralise dialüüsi alustamiseks.

Protseduuridest tegeleme lisaks dialüüsile veel ka terapeutilise plasmavahetuse ja immuunoabsorptsiooniga.

Koostöö ja täiendõpe

Eriala annab palju võimalusi pidevaks enesetäienduseks ja arenguks. Regulaarselt toimuvad ENS-i koosolekud-seminarid. Lisaks korraldame koos Balti kolleegidega üle aasta Balti Nefroloogia Kongressi. Tegutsevad mitmed rahvusvahelised erialaorganisatsioonid (European Renal Association,ERA,  International Society of Nephrology, ISN), mis lisaks aastakongressidele pakuvad ka mitmeid online-koolitusi. ERA noorteorganistatsiooni YNP (Young Nephrologist Platform) kaudu saab osaleda mentorlusprogrammis mõne välisriigi nefroloogiakeskuses, et omandada süvendatult teadmisi mõnes kitsamas nefroloogia valdkonnas.

Nii PERH-i kui ka TÜK-i neerukeskused on harvikhaigustega tegeleva Euroopa Referentsvõrgustiku (ERKNet) siduskeskused. Huvi korral on selle võrgustiku kaudu võimalik osaleda täiendõppeprogrammis ja kliinilisel praktikal harvikhaiguste referentskeskuses.

Pikaaegne akadeemiline koostöö ja ühised uurimisprojektid nii Tartu Ülikooli kui ka Tallinna Tehnikaülikooliga loovad võimalused doktoriõppeks.  

Sulle sobib nefroloogia, kui

  • soovid vaheldusrikast tööd
  • diferentsiaaldiagnostika on sinu jaoks põnev väljakutse
  • omad huvi tehnika ja erinevate aparaatidega teostatavate protseduuride vastu (dialüüs, immuunoadsorptsioon, plasmaferees)
  • tahad lisaks mõttetegevusele arendada ka praktilisi oskusi
  • näed oma patsienti kui tervikut ja oled valmis teda toetama kogu tema elu jooksul

Huvi korral võta ühendust, tule praktikale ja näed, kuidas töö nefroloogiakeskuses tegelikult käib!

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Kadri Lilienthal

kadri.lilienthal@regionaalhaigla.ee

Lääne-Tallinna Keskhaigla

Madis Ilmoja

madis.ilmoja@keskhaigla.ee

Tartu Ülikooli Kliinikum

Külli Kõlvald

kylli.kolvald@kliinikum.ee